Landmark carnival results

THE Landmark regional game between the Avon Football Association and the Geraldton-based Great Northern League was played in Northam on Saturday at the Henry Street Sporting Complex.

The Landmark Carnival was held in Northam on Saturday, kick starting the competition with the next game for Avon being played July 8 against Lower South West in Fremantle.

The Landmark Carnival was held in Northam on Saturday, kick starting the competition with the next game for Avon being played July 8 against Lower South West in Fremantle.

The game was played as the prelude to annual Landmark Country week championships held in mid July.

James Morris

James Morris

The day started under excellent conditions with a women's game as an acknowledgement to the fantastic work done by country women for country football.

The Avon team comprised of girls from the Northam Senior School and women from the Avon area against the Great Northern Football League and after four quarters of willing football at the final siren a draw was recorded with 40 points each.

Best player for the Avon was Dakota Narrier and the Great Northern Caitlin Pears and many thanks to Glen Collins and Tanya Cox for assisting in making this game happen.

The regional game between Avon and Great Northern started with the Great Northern immediately asserting their authority over the game which they did not relinquish until the final siren.

The Great Northern show they will be a great chance on taking the Landmark championship honours with a display of hard running, clean ball movement and great spread which time and again left the Avon side floundering  in their wake.

In Avon's favour though come Country week a number of Avon Players will have recovered from injury to supplement the playing list and Avon performance should improve on their next outing. 

Steve Wright Landmark representative presented game day footballs to the best for the Great Northern's Gus Devitt and Avon's Ray McIntosh.

Final score: Great Northern 27.12 (174) to Avon 10.12 (72).

Landmark Country Championships, Regional Round – June 17-18 

Division 1: Peel FNL 10.13 (73) South West FL 10.4 (64); Upper Great Southern 21.15 (141) Lower South West 6.7 (43); Great Northern 27.12 (174) Avon 10.12 (72). Division 2: Central Wheatbelt 19.15 (129) North Midlands 11.3 (69); Central Midlands Coastal 13.16 (94) Mortlock 10.12 (72); Ongerup 13.17 (95) Great Southern 8.7 (55); Goldfields 20.16 (136) Eastern Districts 10.4 (64). 

Northern Region Colts: Great Northern 4.8 (32) North Midlands 3.1 (19); Avon 5.16 (46) Mortlock 5.2 (32); North Midlands 9.3 (57) Central Midlands Coastal 1.2 (8); Great Northern 13.7 (85) Mortlock 4.3 (27); Avon 16.7 (103) Central Midlands Coastal 1.1 (7); North Midlands 9.6 (60) Mortlock 2.4 (16); Great Northern 18.8 (116) Central Midlands Coastal 3.2 (20); Avon 7.2 (44) North Midlands 3.2 (20); Mortlock 9.7 (61) Central Midlands Coastal 2.1 (13). Grand final: Great Northern 5.7 (37) Avon 5.3 (33). 

Great Southern Colts: Day 1: Great Southern 18.5 (113) Eastern Districts 3.5 (23); Upper Great Southern 10.9 (69) Ongerup 6.4 (40); Lower South West 14.12 (96) Esperance 2.2 (14); Peel 15.19 (109) Goldfields 11.7 (73); Great Southern 13.8 (86) Upper Great Southern 6.4 (40); Eastern Districts 17.11 (113) Ongerup 14.15 (99); Lower South West 13.12 (90) Peel FNL 5.3 (33); Esperance 12.6 (78) Goldfields 11.8 (74). Day 2: Goldfields 14.10 (94) Ongerup 8.6 (54); Upper Great Southern 15.10 (100) Peel 12.12 (84); Esperance 18.7 (115) Eastern Districts 7.1 (43). Grand Final: Lower South West 12.10 (82) Great Southern 8.10 (58). 

East Kimberley: Port Wyndham 6.10 (46) Ord River 5.8 (38); Kundat Djaru 11.3 (69) Bow River 6.7 (43); Waringarri 12.7 (79) Kururrungku 10.7 (67); Yardgee 11.22 (88) Mulan 3.1 (19); Warmun 14.5 (89) Halls Creek 7.6 (48). 

Fortescue National: Tigers 23.1 (139) Panthers 7.11 (53); Towns 18.15 (123) Saints 6.3 (39). Gascoyne: Ramblers 18.13 (121) Exmouth 6.3 (39); Gascoyne 11.12 (78) Warriors 9.9 (63). Colts: Gascoyne 15.9 (99) Warriors 10.13 (73). Hills: Mundaring 16.13 (109) Bullsbrook 9.5 (59); Pickering Brook 12.14 (86) Mt Helena 6.14 (50); Parkerville 21.19 (145) Gidgegannup 9.2 (56). 

North Pilbara – League: Dampier 17.14 (116) Karratha Falcons 8.7 (55); Wickham 19.17 (131) Port Hedland 6.4 (40); Karratha Kats 17.14 (116) South Hedland Swans 5.12 (42). Reserves: Karratha Falcons 14.7 (91) Dampier Sharks 3.7 (25); Wickham Wolves 10.9 (69) Port Hedland Rovers 8.6 (54); South Hedland Swans 8.7 (55) Karratha Kats 8.7 (55). 

West Kimberley: Broome Bulls 17.13 (115) Towns 3.2 (20); Peninsula Bombers 10.6 (66) Looma Eagles 7.11 (53); Derby Tigers 27.12 (174) Saints 2.5 (17); Cable Beach 13.12 (90) Bidyadanga Emus 2.5 (17).